Elektroterapia
Celem elektroterapii jest zwiększenie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie – złagodzenie bólu. Elektroterapia znacząco przyspiesza wchłanianie różnego rodzaju obrzęków i wysięków. W elektroterapii do leczenia wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
W mojej ofercie znajdują się zabiegi elektroterapeutyczne, takie jak:
-
Prądy diadynamiczne,
-
Prądy interferencyjne,
-
Prądy TENS,
-
Prąd Kotz'a,
-
Prąd Traberta,
-
Prądy faradyczne,
-
Prąd galwaniczny.
-
Prąd małej częstotliwości (tonoliza),
-
Prąd impulsowy (elektrostymulacja).

Źródło fot.: http://meden.com.pl/oferta/aparat-do-elektroterapii-sklep-medyczny/188-aparat-do-elektroterapii-multitronic-mt-3.html
Prądy diadynamiczne wykazują działanie przeciwbólowe i przekrwienne.
Prądy interferencyjne – nazywane są również Nemecka. Jest to zabieg elektroleczniczy, w którym stosuje się prądy średniej częstotliwości. Powstają w ciele pacjenta w wyniku nakładania się dwóch prądów płynących w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych. Celem stosowania tych zabiegów jest:
-
działanie przeciwbólowe;
-
poprawa trofiki tkanek miękkich;
-
pobudzanie do skurczu mięśni odnerwionych i w zaniku prostym;
-
poprawa ukrwienia tkanek;
-
wzmożenie przemiany materii;
-
przyśpieszanie resorpcji wysięków i obrzęków.
Prądy Tens - prądy średniej i wysokiej częstotliwości silnie działające przeciwbólowo. Działanie przeciwbólowe oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów.
Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.
Przeciwwskazania: stan po wszczepieniu rozrusznika, pierwszy trymestr ciąży.
Prądy Kotz’a - trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotz’a mają zastosowanie zarówno w rehabilitacji, jak i w odnowie biologicznej i sporcie jako metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.
Prądy Traubert’a - prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Traubert’a na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zwiększonego napięcia mięśniowego, zespoły niedokrwienne kończyn.
Prąd faradyczny - jest asymetrycznym prądem indukcyjnym o częstotliwości od 50 do 100Hz, który otrzymuje się z induktora. Prąd faradyczny wywołuje tężcowy skurcz mięśnia, trwający przez cały czas jego przepływu, ponieważ impulsy działają na mięsień w krótkich odstępach czasu, uniemożliwiając jego rozkurcz. W przypadku obniżonej pobudliwości mięśnia jego reakcja na prąd faradyczny jest osłabiona. Brak reakcji na prąd faradyczny świadczy o ciężkim uszkodzeniu mięśnia. Ponieważ na prąd faradyczny reagują tylko mięśnie zdrowe i nieznacznie uszkodzone, ogranicza to poważnie możliwość jego wykorzystania do elektrostymulacji. Jeszcze do niedawna prąd ten znajdował szerokie zastosowanie w elektrolecznictwie, obecnie jednak, w dobie rozwoju elektroniki, wychodzi z użycia.
Prąd galwaniczny – polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Wywołuje pobudliwość nerwów i ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, działa przeciwbólowo.
Wskazania: nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.
Prąd małej częstotliwości
Tonoliza - stymulowanie mięśnia spastycznego krótkim impulsem prostokątnym i trójkątnym w okresie jegorozluźnienia mięsień antagonistyczny pobudzany jest serią impulsów o kształcie trapezu, trójkątalub sinusoidy. Zabieg ma na celu bezpośrednią kontrolę skurczu porażonych kurczowo mięśnii ruchu wywołanego tym skurczem.
Prąd impulsowy
Elektrostymulacja - celem elektrostymulacji jest reedukacja utraconej funkcji mięśnia lub grupy mięśni, zwiększenie siły i wytrzymałości, podniesienie lub obniżenie napięcia mięśni, przez, poprawę krążenia, zabezpieczenie przed atrofią, przez poprawę lokalnego krążenia i podniesienie temperatury, zmniejszenie obrzęków lub rozgrzewka, zmniejszenie spastyczności. Elektrostymulacja polega na stymulacji pracy mięśni za pomocą prądu. Impulsy aplikowane są przy użyciu elektrod punktowych oraz działających na całym obszarze elektrod- pasów. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.
Elektrostymulacja to także zabieg, w którym wywołujemy skurcz mięśni podobny do tego, który następuje podczas ćwiczeń fizycznych. W wygodny sposób uzyskujemy efekty niemal identyczne z wielogodzinnym treningiem na siłowni!
Zabieg polega na przymocowaniu do ciała elektrod, które stymulują określone partie mięśni. Dzięki temu, że intensywność impulsów elektrycznych jest dobierana indywidualnie, podczas zabiegu odczuwamy wyłącznie przyjemne uczucie wibracji. Elektrostymulacja umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej w okolicach, które podczas odchudzania sprawiają nam najwięcej problemów. Nie możesz pozbyć się tłuszczu z wewnętrznej części ud? Elektrostymulacja pozwala na pracę z konkretnymi częściami ciała bez konieczności przeprowadzania morderczych treningów.