Metoda McKenzie

         Metoda McKenziego jest aktualnie jedną z najlepiej udokumentowanych (Evidence Based Medicine) metod nieoperacyjnego leczenia bólu kręgosłupa i rwy kulszowej. Jest to mechaniczne diagnozowanie i leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

 

         Jest to metoda całkowicie rewolucyjna, zarówno w czasach, gdy powstawała, jak i teraz, gdyż burzy stereotypy myślenia o procesach towarzyszących mechanicznej dyskopatii w naszych kręgosłupach. Co więcej wprowadza logiczny, spójny i jednoznaczny wzorzec mechaniczny kręgosłupa, oparty na wieloletnich badaniach biomechanicznych, fizjologicznych, neurologicznych i morfologicznych, pozwalający skutecznie rozpoznawać i leczyć dolegliwości bólowe kręgosłupa.   

       

         Wreszcie znajduje naukowe wyjaśnienie najczęstszej przyczyny objawów opisywanych jako korzonki, lumbago, rwa kulszowa. Podważa również, zasadność powszechnego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w tych dolegliwościach, wykorzystując zależność naszych reakcji od pojawiającego się bólu. Przecież przed użyciem noża w kuchni nie przyjmujemy środka przeciwbólowego, tylko robimy wszystko, by nie skaleczyć się. A dlaczego? Bo skaleczeniu towarzyszy ból. Gdy wbijemy sobie drzazgę to czy sięgamy po tabletkę, czy wyciągamy drzazgę? Dlatego metoda McKenzie jest najlepszą, nieoperacyjną metodą leczenia dyskopatii, bo znajduje przyczynę dolegliwości i działa również na tę przyczynę.

 

 

             Celem leczenia pacjentów z bólami krzyża jest:

  •  szybka eliminacja bólu kręgosłupa i objawów neurologicznych;

  •  zmniejszenie ryzyka nawrotów zespołów bólowych kręgosłupa;

  •  ograniczenie dolegliwości w czasie następnych epizodów.