Kinesiology Taping
Aplikowanie plastrów Kinesiology Taping na skórę pacjenta pomaga zniwelować problemy w obrębie narządu ruchu, np. ograniczenia (spowolnienie) przepływu krwi i limfy w warstwie podskórnej. Właściwie założony plaster powoduje uniesienie skóry, co powoduje poprawę przepływu krwi w skórze. Na wskutek aplikacji plastra powstają korzystniejsze warunki do regeneracji w obrębie miejsc zmienionych procesem chorobowym.
Aplikacja normalizuje napięcie mięśni, powięzi, poprawia się przepływ krwi i limfy, co daje zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę motoryki.
Pacjenci bardzo dobrze tolerują plastrowanie, a efekty pojawiają się szybko, dzięki czemu kinezyterapia może jest bardziej efektywna.
TERAPIA
Metoda polega na zastosowaniu specjalnych plastrów bawełnianych o odpowiedniej strukturze i właściwościach rozciągania, które są zbliżone do ludzkiej skóry. Taśmy te, o różnej szerokości i długości aplikowane są bezpośrednio na skórę, nie ograniczając jednocześnie ruchomości w stawach. Dzięki właściwościom wodoodpornym mogą być używane przez klika dni.
Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem, oceną układu mięśniowo-powieziowego. Nie jest oparta na stosowaniu gotowych szablonów dla poszczególnych schorzeń. Kinesiology Taping jest najbardziej rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z użyciem plastra bazującą na ostatnich osiągnięciach wiedzy medycznej z obszaru terapii mięśniowo-powieziowej.
WSKAZANIA
Metodę Kinesiology Taping'u stosuje się u pacjentów w każdym wieku. Wachlarz wskazań klinicznych i możliwości zastosowania jest bardzo duży, co w połączeniu z odpowiednią i specjalistyczną fizjoterapią pacjenta powinno dawać dobre efekty końcowe.
Źródło fot.: http://ndt-bobath.waw.pl/profesjonalisci/inne-metody-fizjoterapeutyczne/kinesiology-taping/
Różnorodność technik plastrowania pozwala na zastosowanie metody Kinesiology Taping u większości chorych praktycznie z każdym schorzeniem czy dysfunkcją. Należą do nich m.in.:
-
Zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych;
-
Stany pourazowe mięśni, stawów;
-
Dolegliwości bólowe u kobiet ciężarnych;
-
Korekcja wad postawy (wady stóp, skolioza, wiotkość);
-
Drenaż limfatyczny;
-
Stany przeciążeniowe mięśni i ścięgien;
-
Zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia;
-
Przyspieszanie wchłaniania krwiaka, obrzęków pourazowych;
-
Stymulacja osłabionych mięśni;
-
Rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych;
-
Działanie przeciwbólowe, redukcja stanów zapalnych;
-
Zwiększanie lub ograniczanie zakresu ruchu;
-
Stymulacja proprioceptywna (czucie głębokie);
-
Hypermobilność, hypomobilność;
-
Blizny, krwiaki.
Źródło fot.: http://www.kobietaa.pl/kinesiotaping/